ten ekran: strona główna > fauna Himalajów > jak

 jak Bos muttus


II Jezioro Gokyo, Khumbu, Nepal, maj

Bos muttus - gatunek z rodziny krętorogich. Zwierzę potężne i dostojne o, trzeba to przyznać, nieco złośliwym charakterze. Ponadto wbrew wyglądowi niezwykle zwinne. Mijając jaka na ścieżkach w górach zawsze lepiej robić to od strony stoku. Długość ciała może przekraczać 3 m, wysokość w kłębie do 2 m, waga byka dochodzi do tony, samicy - nieco poniżej pół tony. Potężne skierowane do przodu rogi, długa sierść - zwykle czarna lub ciemnobrązowa, ale bywa i prawie białą.

Jak doskonale przystował się do życia w jednym z najbardziej nieprzyjaznych środowisk na ziemi: przy niedostatku tlenu w powietrzu, bardzo silnym prominiowaniu UV, niskiej wilgotności. Zarówno serce jak i płuca są dwukrotnie większe niż u innych krętorogich, co więcej schowane są w większej niż u pokrewnych gatunków klatce piersiowej chronionej dodatkową parą żeber. Krew jaków ma również specyficzny skład,wydajniej wiążąc tlen i transportując go do tkanek.


II Jezioro Gokyo, Khumbu, Nepal, listopad

Jaki korzystają z pastwisk położonych nawet na 6100 m n.p.m., unikają rejonów cieplejszych, zwykle pasą się w niewielkich stadach. Ruja we wrześniu, ciąża trwa 9 miesięcy. Jak dożywa około 25 lat. Dzikich jaków jest już niewiele, coraz częściej także krzyżuje się jaki z bydłem domowym. W Nepalu spotkamy jaka na terenach Annapurna C.A. oraz Sagarmatha N.P., Dolpo, Manaslu C.A. W Indiach np. w Ladakhu, Lahaul i Sikkimie.


Dzonglha, Khumbu, Nepal, maj


 PTAKI
 SSAKI
 INNE
 GĘŚ TYBETAŃSKA
JAK
 MOTYL PAPILIO MEMNON AGENOR
 KAZARKA RDZAWA
LANGUR SZARY
 MOTYL KALLIMA INACHUS
 KUROPATNIK NEPALSKI
 PANDA MAŁA
 MRÓWKA OECOPHYLLA SMARAGDINA
 OLŚNIAK HIMALAJSKI
ŚWISTAK HIMALAJSKI  LAUDAKIA TUBERCULATA
SĘP HIMALAJSKI
 SZCZEKUSZKA AGAMA HIMALAJSKA
 WIESZCZEK
 TAR
 PŁOCHACZ RUDOPIERŚNY NACHUR
 DUDEK REZUS  
 UŁAR TYBETAŃSKI PIŻMOWIEC HIMALAJSKI  
 KRUK    
 GÓRNICZEK    

home
fotografie
geografia
historia
przyroda
flora
fauna
ludzie
notatki
kontakt
sztuka
religia
buddyzm
hinduizm
pomoc
himalajki
autor
 i m a l a j e . p l

PL Żadna część serwisu himalaje.pl nie może być kopiowana i rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób bez pisemnej zgody autora. Prawa autorskie są chronione prawem a konsekwencją ich złamania są sankcje karne.
ENG The copyright in all materials on this website, including but not limited to the text and graphics herein, is owned by Mariusz Dec (info@himalaje.pl). You may print copies of any part of this website for your own personal, non-commercial use. You may not, without the express written consent of Mariusz Dec: 1) distribute, modify, or reproduce any part of this website (including text and graphics), or 2) "mirror" any part of this website (including text and graphics) on any other server.
projekt i wykonanie: ©Mariusz Dec
wszelkie prawa zastrzeżone/all rights reserved
mob. +48 692 468 165
info[małpa]himalaje.pl