jak Bos muttus


II Jezioro Gokyo, Khumbu, Nepal, maj

Gatunek z rodziny krętorogich. Zwierzę potężne i dostojne o, trzeba to przyznać, nieco złośliwym charakterze. Ponadto wbrew wyglądowi niezwykle zwinne. Mijając jaka na ścieżkach w górach zawsze lepiej robić to od strony stoku. Długość ciała może przekraczać 3 m, wysokość w kłębie do 2 m, waga byka dochodzi do tony, samicy - nieco poniżej pół tony. Potężne skierowane do przodu rogi, długa sierść - zwykle czarna lub ciemnobrązowa, ale bywa i prawie białą.  

Jak doskonale przystował się do życia w jednym z najbardziej nieprzyjaznych środowisk na ziemi: przy niedostatku tlenu w powietrzu, bardzo silnym prominiowaniu UV, niskiej wilgotności. Zarówno serce jak i płuca są dwukrotnie większe niż u innych krętorogich, co więcej schowane są w większej niż u pokrewnych gatunków klatce piersiowej chronionej dodatkową parą żeber. Krew jaków ma również specyficzny skład,wydajniej wiążąc tlen i transportując go do tkanek.

 


Drugie Jezioro Gokyo, Khumbu, Nepal, listopad

Jaki korzystają z pastwisk położonych nawet na 6100 m n.p.m., unikają rejonów cieplejszych, zwykle pasą się w niewielkich stadach. Ruja we wrześniu, ciąża trwa 9 miesięcy. Jak dożywa około 25 lat.   Dzikich jaków jest już niewiele, coraz częściej także krzyżuje się jaki z bydłem domowym. W Nepalu spotkamy jaka na terenach Annapurna C.A. oraz Sagarmatha N.P., Dolpo, Manaslu C.A. W Indiach np. w Ladakhu, Lahaul i Sikkimie.


Dzonglha, Khumbu, Nepal, maj


ptaki
ssaki
inne
 gęś tybetańska
jak
 motyl Papilio memnon agenor
 kazarka rdzawa
langur szary
 motyl Kaliima inachus
 kuropatnik nepalski
 panda mała
mrówka Oecophylla smaragdina
 olśniak himalajski (danfe)
świstak himalajski Laudakia tuberculata
sęp himalajski
 szczekuszka Laudakia himalayana
 wieszczek
 tar
 płochacz rudopierśny nachur
 dudek rezus
 ułar tybetański piżmowiec himalajski
 górniczek
 kruk
 tragopan satyr

 

parki narodowe
obszary chronione
ośmiotysięczniki
 Sagarmatha National Park
 Annapurna Conservation Area
 Mount Everest
 Makalu Barun National Park
 Manaslu Conservation Area
 Kangchenjunga
 Langtang National Park
Kanchanjunga Conservation Area
 Lhotse
 Rara National Park
 Cho Oyu
 Shey Phoksundo National Park
 Manaslu
 Hemis National Park
 Dhaulagiri
Khaptad National Park
 Annapurna
 Makalu
 Shishapangma
 Nanga Parbat


 i m a l a j e . p l

PL Żadna część serwisu himalaje.pl nie może być kopiowana i rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób bez pisemnej zgody autora. Prawa autorskie są chronione prawem, a konsekwencją ich złamania są sankcje karne.
ENG The copyright in all materials on this website, including but not limited to the text and graphics herein, is owned by Mariusz Dec (info@himalaje.pl). You may print copies of any part of this website for your own personal, non-commercial use. You may not, without the express written consent of Mariusz Dec: 1) distribute, modify, or reproduce any part of this website (including text and graphics), or 2) "mirror" any part of this website (including text and graphics) on any other server.
projekt i wykonanie: ©Mariusz Dec
wszelkie prawa zastrzeżone/all rights reserved
mob. +48 692 468 165
info[małpa]himalaje.pl